Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri

Yatak odası aydınlatma basit bir çalışma gibi görünse de detaylı bir plan gerekmektedir. Odadaki hakim renklere uygun olması, odayı kullanacak kişilerin ışığa duyarlılığı, hangi tarz aydınlatma elemanlarının kullanılacağı gibi bir çok detayı dengeleyerek plan yapılmalıdır. En basit haliyle düşünmek gerekirse; yatak odasında kitap okumayı seven biri ile büyük ekranda film izlemek isteyen insanların ihtiyaçlarını karşılayacak yatak odası aydınlatma ürünleri farklı olacaktır. İhtiyaç ne olursa olsun estetik açıdan bütünlüğü sağlaması önemlidir. Bu yüzden yapı markete gidip tek tek sevdiğiniz parçaları seçmek bu bütünlüğü bozabilir.

Işığın yoğunluğu, rengin sıcaklığı gibi detaylar önemli görünmeyebilir. Fakat sabah uyandığınızda huzur veren, neşe kaynağı sıcak bir odada uyanmak ile mat renkli, karanlık bir odada uyanmak ruh halinizi etkileyerek güne hangi modda başlayacağınızı belirleyebilir. Aşağıda ilham kaynağı olabilecek yatak odası aydınlatma örneklerini inceleyebilirsiniz.

Bir çok insan avize modelleri çeşitlerinin cazibesine kapılıp avizeden yana tercihini kullansa da avize fiyatları göz önüne alındığında bu tarz aydınlatma seçenekleri çokta pahalı gelmiyor.

Üstteki fotoğrafta aydınlatma oldukça profesyonel bir çalışmanın ürünü olmuş. Bu harika görünümde yatak odası modelininde payı büyük tabi. Yatak odası bir platform halinde tavandan yere kadar uzanıyor. Platforma entegre edilen ışıklar odaya pozitif bir hava katıyor. Küçük yatak odalarında uygulandığında, odayı olduğundan daha büyük görünmesine katkı sağlar.

Raf ve duvarın yatağı çevrelediği özel tasarım bir yatak odasını görüyorsunuz. Işıklandırmaların konumu odayı daha cezbedici bir hale getiriyor. Işıklar kapandığında odanın aurası tamamen değişiyor. Bu tarz dekoratif uygulamalarda genelde ışığın kontrol edildiği bir kumanda bulunuyor. Işığın şiddetini, rengini ve yönünü ayarlama imkanı veriyor.


Benim evimde de buna benzer bir uygulama mevcut. Işık doğrudan değilde dolaylı bir aydınlatma sağlıyor. Böylece gözler yorulmuyor. Komodinlerin üzerine sarkan ışıkların kullanımı da opsiyonel. Bu ışıklarda kullanıldığında odaya ayrı bir hava katıyor.

Çok noktadan spot tarzı aydınlatma seçeneklerini de bir çok ev sahibi tarafından kullanılmaktadır. Seçenekler arttıkça insanın kafası karışıyor bu yüzden eğer kararsızlık yaşıyorsanız uzmanlardan görüş almanız faydalı olacaktır.

Yatak odası aydınlatma konusunda son zamanlarda daha sakin aydınlatma seçenekleri tercih ediliyor. Daha az yoğunluktaki ışıklar yatak odaları için idealdir. Sadece dinlenmek için dahi odada uzandığınızda gözlerinizi yormayacağı için sizin de tercih sebeplerinizi etkileyecektir.

Yatak odası tavan aydınlatma

Yatak odası tavan aydınlatmaları dekorasyonun tamamlayıcı parçasıdır. Göz yormayacak ve odada hakim renklerle uyumlu bir aydınlatma çalışması ile yatak odanız huzur veren, dinlendiren bir mekana dönüşebilir. Soft tarz ışıklandırmalar daha sakin olan alanlarda bir zıtlık yaratarak alanın daha modern bir görünüme sahip olmasını sağlayabilir. Yatak odalarında şu an çok popüler olmasa da exproof aydınlatma seçeneklerini de incelemenizi tavsiye ederim. Ofiste uyguladığımızda gelen misafirlerimizin oldukça dikkatini çekmişti.

You Might Also Like

4 Replies to “Yatak Odası Aydınlatma Fikirleri”

  1. Yatak odalarının tek aydınlatma tercihi herkes için avize denir. Ancak artık led lambalar özellikle takımlar ile birleşince yeni bir akım başladı diyebiliriz

  2. Yatak odası aydınlatmalar son dönemlerde çok ön plana çıktı. Özellikle led ışıkların takımlar ile olan münasebeti bu alandaki hızlı gelişime neden oldu diye düşünüyorum

  3. Yatak odasında Led aydınlatmalar son dönemlerin modası haline geldi. Birde yatak odası takımlarının iç kısmına eklenen ışıklı modeller var. Harika bir görünüm sağlıyor.

  4. Yatak odası dekorasyonlarında yapılan en son değişiklik led ışıklar ile donanmış yatak odası takımlarıdır. 2019 yılının en gözde takımları ışıklar ile donanmış tasarımlar olacaktır diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir